Sizindir.com Firma Rehber Portalınız

Suudi Arabistanın Mekke şehrinde gerçekleştirilen İİT Dışişleri Bakanları toplantısında, Yusuf el-Useymin örgütün 11inci genel sekreterliğine getirildi | Sizindir.com Firma Rehber Portalınız
Suudi Arabistanın Mekke şehrinde gerçekleştirilen İİT Dışişleri Bakanları toplantısında, Yusuf el-Useymin örgütün 11inci genel sekreterliğine getirildi

Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde gerçekleştirilen İİT Dışişleri Bakanları toplantısında, Yusuf el-Useymin örgütün 11'inci genel sekreterliğine getirildi

Suudi Arabistan'ın Mekke şehrinde gerçekleştirilen İslam İşbirliği Örgütü (İİT) Dışişleri Bakanları fevkalade toplantısında Yusuf el-Useymin, örgütün 11'inci genel sekreterliğine seçildi.

İİT'den yapılan yazılı izahta, Mekke'deki Safa Sarayı'nda gerçekleştirilen toplantıda, genel sekreterlik için tek aday olan Dr. Yusuf el-Useymin'in, bu göreve seçildiği belirtildi.

İzahta, sıhhat meseleleri nedeniyle istifa eden İİT Genel Sekreteri İyad Uygar'ye yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür edildi ve el-Useymin'in yemin ederek görevine başladığı kaydedildi.

- YUSUF EL-USEYMİN KİMDİR?

Suudi Arabistan'ın orta kesiminde yer alan Uneyza şehrinde doğan Useymin, 1976 seneninde Kral Suud Üniversitesinde Sosyoloji ve Sosyal Hizmetler bölümünden mezun oldu.

Useymin, bir müddet aynı üniversitede kariyer eğitimine devam ettikten sonra lisansüstü eğitimini Ohio Üniversitesinde bitirdi.

Kral Suud Üniversitesinde 1986 ila 1988 seneleri arasında yardımcı doçentlik görevini yürüten Useymin, 1988 seneninde çalışma ve sosyal işler bakanlığında danışmanlık yaptı.

Useymin, kabine kararları ile 1991 seneninde sosyal işler bakanı yardımcılığına, 1997 seneninde ise bakan danışmanlığına atandı. 2002 seneninde Kral Abdullah Vakfı Genel Sekreterliğine kazançlan Useymin, 2006 seneninde Suudi Arabistan Kültür Sanat Derneği'nin başkanlığına atandı. 2008 seneninde Sosyal İşler Bakanı olan Useymin, 2014 seneye kadar bu görevde kaldı.

İİT Genel Sekreterlik Bürosu müdürlüğünü ve Uygar'nin baş danışmanlığını yürüten Useymin, 1969'da kurulan İİT'nin genel sekreterliğini yapan 11'inci isim ve ikinci Suudi Arabistanlı oldu.

523 kez görüntülendi. / 3 yıl önce eklendi.

Scroll