Sizindir.com Firma Rehber Portalınız

Son Gelişmeler... Türkiye ilan etti! Çözüm yakın... | Sizindir.com Firma Rehber Portalınız
Son Gelişmeler... Türkiye ilan etti! Çözüm yakın...

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Rusya ile varılan mutabakatın her an yürürlüğe girebileceğini belirterek Suriye'de kalıcı mütareke ve politik çözüme yaklaşıldığını söyledi. Moskova ise, anlaşmayla alakalı yorum yapmadı.

AA, sabah saatlerinde Türkiye ve Rusya'nın ateşkes için anlaştığını duyurmuştu. Ateşkesin Şam rejimiyle muhaliflerin çatıştığı tüm bölgelerde uygulanması tasarılanıyor. Bu gece başlayacak mütareke başarılı olursa Şam rejimi ve muhalifler Astana'da masaya oturacak.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile varılan Suriye mutabakatında gelinen son mertebeyi paylaştı.

Mutabakatın her an yürürlüğe girebileceğini belirten Çavuşoğlu, "Türkiye kalıcı mütarekesi müdafaa ediyor. PYD Astana'daki müzakerede olmayacak. Bu süreçte olmaması BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Güvenlik Konseyi'nin kararıdır" diye konuştu.

Suriye'de çözüm için iki metin var, biri politik analiz et alakalı, ötekisi mütareke. Her an yürürlüğe girebilir.

Birileri (Suriye ile ilgili) Türkiye çark etti diyor, biz başından beri en iyi çözüm mütareke ve politik çözümdür diyoruz.

Sağlanan mütarekesi Suriye geneline yaymak istiyoruz.

Bu mütarekesi ihlal edenlere karşı, bunu da denetlememiz ve engellememiz gerekli.

Artık Suriye'de kalıcı bir mütareke ve görüşmelerle de siyasi dönüşüm olsun istiyoruz.

Şam rejimi öncüsü Esad'ın bulunduğu bir geçiş sürecinin 'olanaksız’ olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Suriye’deki muhaliflerin Esad'ı kabul etmeyeceğini dile getirdi. 

KREMLİN'DEN YORUM YOK

Anlaşma haberini açıklayan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise, "Bu suale cevap veremem. Yeterince bilgim yok" dedi.

ANADOLU AJANSI SABAH SAATLERİNDE HABERİ GEÇMİŞTİ

Aa, bugün sabah Suriye'deki iç savaşın bitmesinde oyun kurucu rolünü üstlenen Türkiye ile Rusya, taraflara sunacakları ateşkes tasarınında anlaştığını duyurmuştu. Ajansa göre, mevzubahis ateşkesin Şam rejimiyle muhaliflerin çatıştığı tüm bölgelerde uygulanması tasarılanıyor.

Ankara ve Moskova, uzlaşma çerçevesinde, mütarekenin çatışan taraflar arasında bu gece yarısı yürürlüğe girmesi için gayret gösterecek. Ancak terör örgütleri, mütarekenin kapsamı dışında tutulacak.

Mütarekenin başarılı olması vaziyetinde rejim ve muhalifler, Türkiye ile Rusya liderliğinde, Astana'da politik mütalaalara başlayacak.

İki ülke sürecin garantörlüğünü yaparak, mütalaa sürecine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 nolu kararında öngörülen politik geçiş süreci çerçevesinde katkı sunmayı amaçlıyor.

RUSYA BİR GÜN ÖNCE DUYURMUŞTU

Rusya Dışişleri Bakanlığı, bir gün önce yaptığı yazılı izahta Moskova ve Ankara'nın ülkenin tümünü kapsayacak bir mütareke emeliyle tarafları ikna etmek için anlaştığını duyurmuştu. Kremlin ayrı olarak, iki ülkenin Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak sulh müzakerelerine hazırlanılması konusundada mutabakata vardığını aktarmıştı.

İzaha göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu anlaşmayı bir gün önce gerçekleştirdikleri telefon müzakeresinde sağladı.

İzahta şu ifadeler bulunmuştu:

"Müzakerede (Suriye'de) askeri faaliyetlerin son bulması için işlemsel konulardaki anlaşmaların hızla bitirmesinin, ılımlı muhalefetin terörist gruplardan ayrılmasının ve Astana'daki toplantılar için hazırlanılmasının ehemmiyeti vurgulandı."

759 kez görüntülendi. / 3 yıl önce eklendi.

şehir rehberi scripti Firma Rehberi Scripti Scroll