Sizindir.com Firma Rehber Portalınız

Sibel Can mahkemede yaşını küçülttü | Sizindir.com Firma Rehber Portalınız
Sibel Can mahkemede yaşını küçülttü

Sahneye çıkabilmesi için babası Engin Cangüre’nin mahkeme kararıyla yaşını 6 yaş büyüttüğü Sibel Can, 32 sene sonra yeniden mahkeme kararıyla yaşını küçülttü.

NESLİHAN KESKİN

Babasının talebiyle mahkeme kararı sonucu 1 Ağustos 1964 olan doğum tarihini 1 Ağustos 1970 olarak değiştirmek için dava açan Sibel Can’ı mahkeme haklı buldu. Fatih 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin 31 sene önce verdiği mahkeme kararının ortadan kaldırılmasına karar veren mahkeme, Sibel Can’ın yaşının nüfus dairesinde 1 Ağustos 1970 olarak düzeltilmesine karar verdi.

DOĞUM TARİHİ DEĞİŞTİRİLDİ

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına davacı Sibel Cangüre’nin (Can) avukatı Emin Erdal ile davalı Nüfus Müdürlüğü vekili katıldı. Söz alan Sibel Can’ın avukatı, “Dinlenen şahitler, toplanan kanıtlar göstermektedir ki davamız sabit olmuştur. Evvelki karar görmezden gelinsin ve davamızın kabulüne karar verilsin” diye konuştu. Davalı nüfus müdürlüğü vekili de, “Dava kanıtlanırsa kayden bir mani bulunmamaktadır” dedi. Davayı kabul eden mahkeme, Fatih kazası Nüfus Müdürlüğü’ne kayıtlı Sibel Can ile ilgili 31 yıl önce 13 Mayıs 1985 tarihinde verilen Fatih 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararının ortadan kaldırılmasına karar verdi. Mahkeme davacı Sibel Can’ın nüfus kaydına göre 1 Ağustos 1964 olan doğum tarihinin nüfusta 1 Ağustos 1970 olarak düzeltilmesine karar verdi. 

31 YIL SONRA DAVA AÇTI

İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 9 ay önce dava açan Sibel Can’ın dava arzuhalinde iddialara göre babası Engin Cangüre, kapatılan Fatih 2 Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 1985 senesinde müracaat ederek kızının yaşının büyütülmesini istedi. 1970 doğumlu olan Sibel Can, nüfusta 1964 olarak kaydedildi. Adli Tıp raporunda Sibel Can’ın 21 yaşlarında olabileceği belirtildi. Fatih Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dinlenen tanıklar da Sibel Can’ın 1964 tarihinde doğduğunu anlattılar. Mahkeme o tarihte 15 yaşında olan Sibel Can’ı çağırdı ve Sibel Can’ın duruşmadaki dış görünümünün şahit ve Adli Tıp raporunu doğruladığını desteklediğini belirtti. Sibel Can’ın doğumunun nüfusa yanlış yazıldığını 13 Mayıs 1985 tarihli kararında izah eden mahkeme, kayıtlara göre evlilik dışı doğmuş olduğu öne sürülen Sibel Can’ın doğum tarihinin tashihi gerektiğini belirterek yaşını 1 Ağustos 1964 olarak düzeltilmesine hükmetti. 

Sibel Can da tam 31 yıl sonra gerçek yaşının 1970 olarak düzeltilmesi için mahkemeye dava açtı. 

ANNESİNİN 12 YAŞINDA DOĞUM YAPMASI OLANAKSIZ

Vefat eden babası Engin Cangüre tarafından kızı Sibel Can’ın yokluğunda kızına velaye'ten yaş büyütme davası açıldığını ve müvekkilinin yaşının 1964 yapılarak tam 6 yaş büyütüldüğünü dava arzuhalinde anlatan avukat Emin Erdal, “Mahkemenin kararı netleşmiş ve müvekkilimin nüfusuna işlenmiştir. Yine yaş düzeltme davası açabilme hakkımızın da legal olarak olası olmaması yüzünden mahkemenin kararının yargılanmanın iadesi yolu ile ortadan kaldırılması gerekir “dedi. Babasının dava açtığı 1985 tarihinde kızının 15 yaşında olduğunu ve annesi Emine Gül Sezer ile babası Engin Cangüre’nin 30 Temmuz 1969 tarihinde izdivaç ettiğini anlatan avukatı, “Eğer müvekkilimin yaşı büyütüldüğü gibi 1964 olsaydı müvekkilimin anne ve babasının izdivaç etmesinden tam 5 sene önce doğmuş olması gerekir ki bu . Annesi 1952’lidir. Kızı 1964 doğumlu olsa annesi 12 yaşında doğum yapmış olacaktır. Bu yüzden 1985 tarihli kararda yazıldığı gibi evlilik dışı bir doğum da olanaksızdır. Böyle bir doğum tarihi gerek teorik gerekse tıbben . Doğum tarihi arasında tam 6 sene olması da müvekkilimin gerçek yaşının belirlenmesi için kemik incelemesi neticesi net olarak belirlenecek matematiksel ve ilmi bir gerçekliktir” dedi

436 kez görüntülendi. / 3 yıl önce eklendi.

Scroll