Sizindir.com Firma Rehber Portalınız

Bilirkişi kararı Burcu Çağlayan serbest.... | Sizindir.com Firma Rehber Portalınız
Bilirkişi kararı Burcu Çağlayan serbest....

Antalya'da 22 yaşında olan manken Burcu Çağlayan'ın ölümüne ait bilirkişi raporu hazırlandı. Önce hayatına kıydığı, hemen peşinden ise cinayete kurban gittiği öne sürülen Çağlayan konusunda hazırlanan raporda, ölümün düşme' neticesi gerçekleştiği belirtildi.

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Burcu Çağlayan'ın ölümle sonuçlanan eyleminin, düşme, itme, atma veya serbest düşme neticesi gerçekleşip gerçekleşmediğinin belirlenmesi için ayrı ayrı bilgisayar animasyonları hazırlanarak bilirkişi raporu oluşturulmasını istedi. Tertip eden bilirkişi raporu bitirerek alakalı mahkemeye sunuldu. Raporda, Çağlayan'ın "düşmeyle sonuçlanan ölüm" eyleminde dosya muhtevanında bulunan olay yeri fiziki bilgileri, ele geçirilen kanıtlar, resim ve video kayıtları ile şahit ifadelerinin incelendiği belirtildi.

Çağlayan'ın can verdiği tarihte 22 yaşında, 1,73 boyunda ve 75 kilo civarında olduğu kaydedilen raporda, olay yeri fiziki bilgilerinde düşmenin 5. kattan, bin 570 santimetre yükseklikten seramik yüzeye gerçekleştiği kaydedildi.

ÇOK TARTIŞILACAK RAPOR

Çağlayan'ın ölü olarak bulunduğu tarihte taban, Meteorolojik veriler, adli tıp otopsi raporunun değerlendirildiğinin vurgulandığı raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Burcu Çağlayan yüksekten düşme neticesi can vermiştir. Düşülen noktanın değerlendirmesi yapılırken düşülen noktayı etkileyecek fiziksel şartların, düşmenin ileriye doğru atlayarak, bedenin serbest olarak bırakılarak ve düşen kişinin havadayken yaptığı bedensel hareketlilik, düşme yüksekliği, düşme istikameti, rüzgar, meteoroloji data olduğu göz önünde bulundurularak değerlendirilirse, Burcu Çağlayan'ın düştüğü noktanın olay yeri resimlerinden, düşmenin başladığı noktanın iz düşümünde olduğu görülmektedir. Bu da serbest düşme şekliyle tariflenebilir."

Bilirkişi tespitinde, balkon korkuluğunda da Çağlayan'ın tutunduğunu gösteren parmak izi, DNA ve benzeri kanıtların bulunmadığına dikkati çekildi.

Raporda, Çağlayan'ın düşerken çığlık attığını söyleyen tek kişinin evin sahibi İbrahim Tokgöz olduğu kaydedilirken, diğer şahitlerin bir kadın çığlığı duymadıklarını, yalnızca "pat" diye bir ses duyduklarını beyan ettikleri aktarıldı. Raporda ayrı olarak "Tanıklar Burcu Çağlayan'ın düşme sesinden takriben 10-15 dakika öncesi için 'Polis polis, imdat polis' şeklinde bayan çığlığı duyduklarını beyan etmişlerdir." ifadeleri kullanıldı. Burcu Çağlayan'ın dosyasında, balkondan düşüş hatıranı değerlendirmek için şahit ifadesi, kamera kaydı ile düşülen noktadan ele geçirilmiş rastgele bir kanıt veya belirtiye rastlanmadığının vurgulandığı raporda, şunlar kaydedildi:

DURUŞMA 1 ARALIK'A ERTELENDİ

"Düşmenin balkon korkuluğundan tutunup sarkarak kendini bırakması, bir kişi tarafından balkondan sarkıtılarak bırakılması, balkonda geri geri giderken balansı kaybederek korkuluklardan düşmesi ihtimalleri şeklinde değerlendirilmiş olup, serbest düşme şekillerine ait hazırlanan animasyonlara ait CD dosya ekinde sunulmuştur."

Bilirkişi raporunun sunulmasının hemen peşinden duruşma, 1 Aralık'a ertelendi. Bir cilt mağazasında mankenlik yapan 22 yaşında olan Burcu Çağlayan, Fener Semti'nde Temmuz 2010'da, İbrahim Tokgöz'ün (34) 5'inci kattaki evinin balkonundan düşerek hayatını kaybetmişti. Savcının 4 sene süren araştırması nihayetinde İbrahim Tokgöz ile ilgili "isteyerek öldürme", arkadaşı Murat Ergüç hakkında ise "kasten öldürmeye yardım etme" suçlamasıyla ömür boyu mapus cezası istemiyle dava açılmıştı. İfadesi alınıp serbest bırakılan İbrahim Tokgöz ile ilgili yakalama kararı çıkarılmıştı.

545 kez görüntülendi. / 4 yıl önce eklendi.

şehir rehberi scripti Firma Rehberi Scripti Scroll